Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Гормони- «тримають руку на пульсі»

 Гормони - показники здоров'я. І для того щоб дізнатися про стан здоров'я, іноді потрібно знати показники гормонів. До аналізу на гормони потрібно готуватися-вони примхливі і непостійні. Їх кількісні показники варіюються в залежності від фаз циклу, пори року, часу доби, харчування і режиму.

Чому відбуваються гормональні порушення?

Спадкова схильність. Часті стреси. Зниження імунітету. Перенесені інфекції.

Якщо ці фактори присутні у вашому житті, не забувайте регулярно відвідувати ендокринолога і перевіряти свій гормональний фон.

Аналіз на гормони при дисфункції щитовидної залози

Розлад роботи щитовидної залози не має яскраво виражених симптомів. Відхилення від норми часто виявляється при проходженні УЗД. В цьому випадку ендокринолог направляє на аналіз ряду гормонів, в числі яких тиреотропний (ТТГ), загальні Т4 і Т3, аналіз на антитіла до тиреоглобуліну (АТ-ТГ) і до тиреоїдної пероксидази (АТ-ТПО).

Підвищений рівень гормонів щитовидної залози говорить про гіпертиреозі, знижений - про гіпотиреозі.

Всі аналізи на гормони слід здавати вранці натщесерце, напередодні відмовитися від вживання алкоголю, уникати емоційних і фізичних навантажень. Перед забором крові утримайтеся від куріння. Жінкам рекомендується здавати кров на 5-8 день менструального циклу.

аналізи на гормони при вагітності

Гормональний фон майбутньої мами слід тримати під суворим контролем, оскільки багато показників можуть стати сигналом про можливі патології плоду. Одним з найбільш інформативних вважається аналіз на ХГЧ (хоріонічний гонадотропін людини). Його синтезують клітини оболонки, що оточує ембріон, яка згодом стає плацентою. Аналіз дозволяє виявити вагітність вже на 6-8-й день після запліднення. Показник ХГЧ при правильно протікає вагітності подвоюється кожні 1,5 доби до 5 тижні вагітності, потім він росте трохи повільніше. Після 10-11 тижнів вагітності кількість ХГЧ починає поступово знижуватися.

Також під час вагітності слід контролювати рівень прогестерону, який готує організм жінки до зачаття, а коли відбувається запліднення, відповідає за збереження вагітності - регулює зростання матки, молочних залоз, надає розслабляючу дію на м'язи. За рівнем естрадіолу стежать, щоб запобігти загрозі викидня і розвиток патологій у плоду. Лактоген показує, як розвивається плацента і плід.

Аналізи при порушенні роботи репродуктивної системи

При порушеннях менструального циклу, відсутності овуляції, проблеми з зачаттям, невиношування, ендометріозі слід перевірити баланс гормонів, що відповідають за роботу статевої системи. Це, перш за все, ЛГ (лютеїнізуючого гормону), прогестерон, естрадіол, пролактин. Норма показників залежить від дня менструального циклу. Перед аналізом обов'язково повідомте лікаря про прийом лікарських засобів, особливо якщо ви вживаєте гормональні препарати.

Для дослідження репродуктивної системи чоловікам показано здавати кров на тестостерон. Його недостатній вміст може стати причиною безпліддя.

аналізи на гормони при клімаксі

Під час вікової перебудови жіночого організму гормональний збій може викликати дискомфорт: головні болі, перепади настрою, порушення терморегуляції. Якщо контролювати рівень гормонів в цей період, багатьох проблем можна уникнути. При клімаксі призначають такі аналізи:

Аналіз крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Дозволяє виявити, чи достатньо естрогенів в організмі.

 Аналіз на вміст естрадіолу. Якщо його рівень менше 35 одиниць, значить, клімакс наступив. Дуже низька концентрація естрадіолу загрожує розвитком атеросклерозу і веде до підвищеної крихкості кісток.

Аналіз на наявність прогестерону. Його відсутність при клімаксі вважається нормою.

Аналіз на лютеїнізуючий гормон. При клімаксі його показник завжди вище норми.

Гормональні дослідження чоловіків

При порушенні потенції, зниженні лібідо, хронічному простатиті, чоловічому клімаксі, проблемами із зачаттям - чоловікам призначають дослідження на статеві гормони, перерахуємо деякі з них:

Вільний тестостерон - стероїдний андрогенний гормон, що забезпечує статевий розвиток і нормальної статевої функції.

Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) - відповідає за роботу насіннєвихканальців і утворення сперми. Завдяки ФСГ збільшується концентрація тестостерону в плазмі крові, що забезпечує дозрівання сперматозоїдів.

Дигідротестостерон (ДГТ) - сильний природний андроген, що утворюється з тестостерону - головний «відповідач» за еректильну функцію чоловіки.

гормони при ожирінні або відсутності апетиту

Швидкий набір або втрата ваги теж можуть бути викликані гормональними порушеннями. Ці процеси пов'язані з «гормоном ситості» - лептином (він посилає в наш мозок сигнал про те, що пора припинити їсти), і «гормоном голоду» - греліном (змушує нас відчувати почуття голоду). Що цікаво: їх вироблення та активність залежать не тільки від того, скільки людина їсть, але і від того, скільки спить. Так, якщо тільки дві ночі поспіль спати на дві-три години менше, ніж зазвичай, організм почне виробляти на 15% більше греліну і на 15% менше лептину. Тому перш ніж йти здавати аналіз на ці гормони, постарайтеся нормалізувати режим сну і неспання.

гормони при діабеті

При цукровому діабеті необхідно перевірити баланс гормонів щитовидної залози, а також рівень інсуліну. Він підтримує потрібну кількість глюкози, необхідної для всіх обмінних процесів в організмі.

Які аналізи здають на гормони при прищах

Вугрі, або акне, зустрічається не тільки у підлітків, а й у дорослих людей. І якщо у хлопчиків і дівчаток в більшості випадків це явище досить швидко проходить, то дорослим треба підійти до вирішення даної проблеми серйозно, оскільки вугри на обличчі й тілі дуже часто є наслідком гормональних порушень. Лікар-ендокринолог, щоб підібрати оптимальну терапію, повинен відправити пацієнта на аналіз крові. Перш за все, необхідно перевірити баланс статевих гормонів і гормонів щитовидної залози (ми про них говорили вище). Більш детальне обстеження передбачає біохімічний і клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, УЗД яєчників, матки і «щитовидки».

Гормони і порушення росту

Відставання в фізичному розвитку, затримка росту - ці проблеми безпосередньо пов'язані з балансом соматотропного гормону. Він стимулює розвиток кісток, м'язів і органів.

Випадання волосся: які аналізи здати на гормони?

проблема, з якою стикаються як чоловіки, так і жінки. Дуже часто причина криється в гормональному розладі. І як тільки рівень гормонів нормалізується, волосся перестануть посилено випадати.

Представницям прекрасної статі слід здати кров на аналіз дигидротестостерона. Саме він вважається безпосереднім «ворогом» волосяних цибулин. Чим його концентрація вище, тим швидше може з'явитися лисина.

Що стосується чоловіків, то при подібну проблему їм потрібно пройти аналіз на чоловічі статеві гормони (в першу чергу - той же дигідротестостерон), про які ми говорили вище.

при депресивних станах і перепадах настрою

Перепади настрою, плаксивість, спалахи гніву й роздратування - дуже часто вони бувають наслідком не складного характеру, а гормональний сплеск. Так, у жінок в передменструальний період трапляється різка зміна настрою, під час клімаксу ні. Кількість статевих гормонів, гормонів щитовидної залози і ендорфінів (їх ще називають гормонами радості) впливає на емоційні прояви людини. Викид ендорфінів в кров часто відбувається, коли людина відчуває радість: від спілкування з близькими людьми, прослуховування улюбленої музики, відвідування цікавих місць, навіть вживання шоколаду може викликати вироблення цієї речовини. «Мисліть позитивно і насолоджуйтеся життям» - не дарма психологи дають таку пораду всім, хто схильний до депресій і перепадів настрою.

Стан здоров'я кожного з нас багато в чому залежить від гормонального фону. Щоб позбутися від неприємних проявів гормонального збою, важливо вчасно здати кров на аналіз, проконсультуватися з досвідченим фахівцем і підібрати оптимальне лікування. Дисбаланс гормонів в організмі практично завжди можна нормалізувати, пам'ятайте про це.