Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Загадка мумії хірурга Пирогова

 В українському селі Вишня під Вінницею знаходиться незвичайний мавзолей: у фамільному склепі, церкві-усипальниці Святого Миколая Чудотворця, зберігається забальзамоване тіло всесвітньо відомого вченого, легендарного військового хірурга Миколи Пирогова – на 40 років довше, ніж мумія Леніна. Вчені досі не можуть розгадати рецепт, за яким муміфікували тіло Пирогова Внесок Н. І. Пирогова в медицину і науку неоціненний. Він створив зразкові по точності анатомічні атласи,перший виступив з ідеєю пластичних операцій, висунув ідею кісткової пластики, застосував наркоз у військово-польової хірургії, вперше наклав гіпсову пов'язку в польових умовах, висловив припущення про існування хвороботворних мікро-організмів, що викликають нагноєння ран. Вже в той час Н. І. Пирогов закликав відмовитися від ранніх ампутацій при вогнепальних пораненнях кінцівок з ушкодженням кісток. Сконструйована ним маска для ефірного наркозу використовується в медицині до цих пір. Пирогов був одним із творців служби сестер милосердя. Всі його відкриття і досягнення врятували життя тисячам людей. Він нікому не відмовляв у допомозі і присвятив все своє життя безмежному служінню людям.Незадовго перед смертю вчений зробив ще одне відкриття — запропонував абсолютно новий спосіб бальзамування померлих.Незадовго до смерті (23 листопада, а за ст. стилем 5 грудня 1881 р. він отримав монографію відомого петербурзького хірурга, бальзамировщика і анатомолога, уродженця Вінниці Д. Выводцева «Бальзамування і способи збереження анатомічних препаратів...». У ній автор описав знайдений ним спосіб бальзамування рідиною, до складу якої в певних пропорціях входив: спирт, тимол, гліцерин і дистильована вода. Цей склад заглушав мікробне середовище і зберігав  тіло. 
Вчені неодноразово намагалися розгадати секрет муміфікації тіла Пирогова, але їм вдалося лише наблизитися до істини. Досі невідомий точний рецепт, який зберіг тіло Пирогова в нетлінному стані на довгі роки. Спосіб цікавий тим, що під час процедури було зроблено всього кілька надрізів, а частина внутрішніх органів – мозок, серце – залишилися при Пирогові. Зіграло роль і те, що в тілі хірурга не залишилося надлишків жиру – він сильно усох ще напередодні смерті.
В кінці 20-х років в склепі побували грабіжники, які пошкодили скляну кришку труни, викрали шпагу Пирогова і натільний хрест. В роки громадянської війни, революції, голодоморів ні «білі», ні «червоні» не підняли руку на світило медицини. В період Великої Вітчизняної війни тіло Н. Пирогова знаходилося в склепі, і нацисти його не чіпали.