Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Контрацепція 40+

 Жінка після 40 – це, з одного боку, ще молода, здатна завагітніти, але з іншого боку-жінка,яка накопичила багаж проблем і захворювань, тому контрацепція в цьому віці повинна бути більш дбайливою до організму жінки, так як ймовірність ускладнень більш висока.

 

Який контрацептив підходить для цього віку?

 

Однозначно відповісти на це питання не можна, адже багато що залежить від стану здоров'я жінки, її способу життя, звичок.

Давайте розглянемо переваги і побічні дії п'яти основних видів контрацептивів.

 

Гормональні таблетки

 

Переваги: гормональні контрацептиви найбільш надійні, якщо, звичайно, препарат використовується строго по інструкції. Порушення інтервалу прийому ОК, розлади травлення, прийом в цей же час інших лікарських препаратів можуть знижувати ефективність ОК.

 

Недоліки: організм жінки після 40 років далеко не завжди знаходиться в ідеальному стані, особливо, якщо жінка багато років курить, нехтує дієтою і фізичними навантаженнями, не вміє справлятися з великою кількістю стресових ситуацій, якими так багатий сучасний світ. Призначати їй гормональні препарати вельми ризиковано, так як її організм може виявитися надмірно сприйнятливим до дії препарату, який, крім контрацептивного дії, впливає також на процеси згортання крові. Так, в інструкції із застосування деяких препаратів попереджають про те, що палять жінки, які приймають гормональні контрацептиви, мають підвищений ризик розвитку судинних захворювань з серйозними наслідками. Таким чином, стає очевидним, що жінки після 30, які приймають гормональні таблетки потрапляють в групу ризику за такими ускладненнями, як тромбофлебіт, інсульт, інфаркт. Крім того, прийом гормональних контрацептивів згубно позначається на роботі печінки, порушує метаболізм гормонів, холестерину і часто призводить до розвитку метаболічного синдрому, цукрового діабету 2 типу, остеопорозу.

 

Креми, свічки

 

Переваги: бар'єрні контрацептиви із застосуванням сперміцидів не впливають на цикл, настрій і внутрішні органи. Вони діють локально, а тому ступінь навантаження на організм при їх застосуванні значно нижча, ніж у гормональних таблеток.

 

Недоліки: сперміциди руйнуються під дією туалетного мила, тому не завжди надійно захищають від небажаної вагітності. Крім того, ці препарати порушують мікрофлору піхви, стерилізуючи її, що призводить до падіння місцевого імунітету і розвитку дисбіозу. Втім, якщо у жінки висока відновна здатність мікрофлори, то даний препарат буде переноситися легко, без ускладнень і побічних ефектів.

 

Презерватив

 

Переваги: не впливає на організм жінки, діє локально, не має протипоказань, підходить для будь-якого віку.

 

Недоліки: іноді презервативи рвуться (від 2 до 12%). Найчастіше це відбувається через їх неправильне зберігання (вони не переносять відкриті сонячні промені і нагрівання) або недотримання терміну придатності. Хоча може бути ще одна причина таких «проколів» – сухість піхви (розвивається під впливом вікової гормональної перебудови). Напередодні наступаючого клімаксу яєчники і матка зменшуються в розмірах, а слизові піхви стоншуються, викликаючи дискомфорт і біль під час статевого акту. Виправити ситуацію допоможе використання лубрикантів, які можна застосовувати паралельно з використанням презервативів.

 

Внутрішньоматкові спіралі

 

Переваги: не володіють системною дією на організм, за ступенем надійності поступаються тільки ОК і гормональної внутрішньоматкової системі. Крім того, ВМС встановлюється доктором акушером-гінекологом 1 раз на термін від 2 до 5 років, не вимагає щоденного прийому таблеток (можна не боятися забути випити пігулку) або будь-якої спеціальної підготовки перед статевою близькістю.

 

Недоліки: одним з побічних ефектів внутрішньоматкової спіралі є додаткове зростання ендометрія (під впливом спіралі він стає більш яскравим і пишним). На тлі бурхливого зростання ендометрія може виникнути що-небудь несподіване, наприклад, пухлинні процеси. Знаючи про це, гінекологи попереджають про ризики своїх пацієнток, рекомендуючи кожні півроку проходити плановий огляд, робити УЗД, вчасно знімати спіраль (кожні 5 років) і обов'язково проводити проби ендометрія (щоб переконатися, що спіраль не зробила ніякого побічної дії на організм). Крім того, така спіраль захищає від вагітності тільки на 90%, тому важливо, щоб менструації були регулярними (інакше проблему можна пропустити).

 

Гормональні спіралі

 

Переваги: дуже високий контрацептивний ефект (Індекс Перла дорівнює 0,2 %), а це означає, що таке явище, як позаматкова вагітність, яке частішає з віком (перистальтика труб знижується, гормони виділяються нерегулярно) при застосуванні гормональних спіралей, наближається до нуля. Крім того, застосування препарату гестагенового ряду, що виділяється даної спіраллю, дозволяє знизити рясність менструальних кровотеч, що в передклімактеричному віці трапляється досить часто. Ще один безсумнівний плюс такого методу контрацепції в тому, що гормональна спіраль служить профілактикою гіперпластичних процесів ендометрія, які розвиваються під час застосування звичайної спіралі. Відбувається це за рахунок гормонального компонента, який, до слова сказати, виділяється в мікродозах і ніяк не впливає на печінку.

 

Вибір контрацептивного препарату - питання серйозне та відповідальне, вимагає консультації з лікарем і ретельного обстеження.