НапрямкиСтаттіЦікаві новиниВсі цікаві новини |
Фази місяця і сон
Судячи з усього, є певна частка правди в тому, що важче заснути і виспатися вночі, якщо Місяць повна. Так, нещодавно проведені тести, виявили зв'язок між сном і фазами Місяця. Добровольці провели деяку кількість ночей в лабораторії, результат виявив, що найбільше занепокоєння у них була відзначена саме в повний місяць.
Враховуючи це, можна з упевненістю стверджувати, що повний місяць позначається на якості сну. Дані були взяті з 30 учасників такого дослідження. Поки вони спали, вимірам піддавалася їх мозкова активність, рівень гормонів і рухи очей по кожній з фаз сну. Спочатку ні дослідники лабораторії, визначають такі вимірювання, ні самі учасники не знали про те, що мета дослідження полягає у зіставленні даних з фазами Місяця, що виключило для одних зайву упередженість або можливість навмисного зміни даних, а для інших – зайві хвилювання на цей рахунок, а також інші фактори, які могли б позначитися на результатах.
Вже після отримання результатів в рамках лабораторних досліджень його автори зробили їх порівняння з фазами Місяця. Примітно, що учасники дослідження в ліжках «лабораторії сну» не мали можливості спостерігати за Місяцем. За підсумками дослідження стало ясно, що учасники не могли спати нормально в повний місяць, що відбилося в обох суб'єктивних показниках, де, крім відстеження їх стану, використовувалися дані безпосередньо з їх слів про те, чи добре їм спалося в той чи інший день. В результаті виявлено, що в повню актуальні наступні дані: активність мозку, пов'язана з глибоким сном (при відсутності швидких рухів очей) знизилася практично на третину; добровольцям в середньому знадобилося на 5 хвилин більше часу для того, щоб заснути, в цілому їх сон був хвилин на 20 коротше; відзначено падіння рівня мелатоніну – білка, з допомогою якого в організмі відбувається регулювання циклів сну і неспання.
Самі автори відзначають, що результати проведеної ними роботи стали першими надійними і перевіреними показниками того факту, що місячний цикл здатен модулювати структуру людського сну при вимірах в строго контрольованих умовах. Подібний вплив може відображати зв'язок з пережитком минулих часів, при яких Місяць значно сильніше впливала на поведінку і стан людей. У будь-якому випадку, навіть для сучасних людей такий зв'язок з циклами Місяця може багато чого пояснювати по частині сну та особливостей поведінки. До речі, існують також і інші докази впливу Місяця. Наприклад, відомо, що багато з організмів також (особливо ті з них, які мешкають у морі) знаходяться під впливом місячного світла. Що стосується нинішнього дослідження, то особливість його в тому, що навіть при відсутності бачення Місяця, тіло визначає відповідні реакції, перебуваючи при цьому у зв'язку з її циклом. Тепер залишається дочекатися результатів інших подібних досліджень, зокрема для того, щоб з'ясувати на рівні біологічних факторів суть такого впливу. |