Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Як правильно здавати аналізи

 Усім нам, так чи інакше, доводиться здавати аналізи. Причому це стосується не лише хворіючих, але і здорових людей. Навряд чи знайдеться хоч одна людина, яка жодного разу в житті не проходила медогляд(для військкомату, отримання довідки у басейн або страховки, перед поїздкою за рубіж, при прийомі на роботу) або диспансеризацію.
Звичайно, щоб розповісти про подробиці підготовки до  усіх існуючих аналізів, доведеться написати товстий довідник. Тому обмежимося найголовнішими, які здаємо практично щорічно і в обов'язковому порядку. 
Їжа, особливо насичена жирами, може викликати зміни результатів біохімічних досліджень. Крім того, вміст багатьох компонентів в крові змінюється впродовж дня, тому кров для виконання лабораторних досліджень рекомендується здавати уранці натщесерце(після 8-12 годин голодування).Якщо у пацієнта немає можливості прийти в лабораторію уранці, кров слід здавати після 6 годин голодування,виключивши у ранішній їжі жири.

Увага!

Строго натщесерце(після 12-годинного голодування) слід здавати кров для визначення параметрів ліпідного профілю : холестерол, ЛПВП, ЛПНП, тригліцериди. Мінімум 6-годинне голодування обов'язково витримати перед визначенням в крові глюкози,сироваткового заліза, білірубіну, калію, фосфору, бажано - і перед проведенням інших біохімічних, серологічних і гормональних тестів.Тільки уранці після 6-8 годин голодування(якщо немає особливих вказівок ендокринолога) слід здавати кров для визначення С-пептида, інсуліну. Бажано за 1-2 дні до обстеження дотримуватися стандартної дієти, виключити з раціону алкоголь. Якщо немає конкретних вказівок лікаря, кров на аналіз слід здавати до початку прийому лікарських препаратів(наприклад, антибактеріальних і хіміотерапевтичних) або не раніше через 10-14 днів після їх відміни. Виняток становлять випадки, коли хочуть досліджувати концентрацію ліків, що приймаються, в крові, наприклад, протисудомних препаратів, або контролюють ефект препаратів, що приймаються, - наприклад, непрямих антикоагулянтів. Про прийом будь-яких лікарських препаратів і харчових добавок слід попередити лікаря для виключення неправильної інтерпретації результатів. Дослідження крові слід проводити до або через декілька днів після рентгенографії, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур і інших медичних маніпуляцій. При проведенні гормональних досліджень у жінок репродуктивного віку(приблизно з 12-13 років і до настання клімактеричного періоду) на результати впливають фізіологічні чинники, пов'язані із стадією менструального циклу. Тому при підготовці до обстеження на гормони ФСГ, ЛГ, пролактін, естріол, естрадіол, прогестерон слід вказати фазу циклу (якщо немає особливих вказівок лікаря, зазвичай, ці дослідження проводять на 5-7 дні циклу).
загальний аналіз крові
Кров береться тільки натщесерце: остання їжа має бути не пізніша, ніж за 8-12 годин перед дослідженням. Перед аналізом можна пити тільки воду, не допускаються кава, чай, соки і інші напої
аналіз на холестерин
Для визначення холестерину, ліпопротеїдів кров беруть після 12-14 годинного голодування. За два тижні до дослідження необхідно відмінити препарати, що знижують рівень ліпідів в крові, якщо не ставиться мета визначити гиполипидемический ефект терапії цими препаратами.
гормональні дослідження
Здача крові на гормональне дослідження проводиться натщесерце(бажано в уранішні години; за відсутності такої можливості - опісля 4-5ч після останньої їжи в денні і вечірні години). Напередодні здачі аналізів з раціону слід виключити продукти з високим вмістом жирів.
На результати гормональних досліджень у жінок репродуктивного віку впливають фізіологічні чинники, пов'язані із стадією менструального циклу, тому при підготовці до обстеження на статеві гормони слід вказати фазу циклу і дотримуватися рекомендацій лікаря про день менструального циклу, в який необхідно здати кров.
Кров на інсулін і С-пептид здається строго натщесерце в уранішні години.
Гормони щитовидної залози, інсулін, С-пептид здаються незалежно від дня циклу.
стресові гормони(АКТГ, кортизол)
Перед здачею крові на стресові гормони(АКТГ, кортизол) необхідно заспокоїтись, при здачі крові відволіктися і розслабитися, оскільки будь-який стрес викликає невмотивований викид цих гормонів в кров, що спричинить збільшення цього показника.
аналізи на наявність інфекцій
Вимоги до здачі крові при дослідженні на наявність інфекцій такі ж, як при дослідженні гормонального профілю. Кров здається натщесерце(у уранішні години або опісля 4-5ч після останньої їжи в денні і вечірні години, причому цей останній прийом не має бути щедрим, а продукти з високим вмістом жирів слід виключити з раціону і напередодні здачі аналізу). Результати досліджень на наявність інфекцій залежать від періоду інфікування і стану імунної системи, тому негативний результат повністю не виключає інфекції. У сумнівних випадках доцільно провести повторний аналіз через 3-5 днів.
дослідження крові на антитіла
Дослідження крові на наявність антитіл класів IgG, IgM, IgA до збудників інфекцій слід проводити не раніше 10-14 дня з моменту захворювання, оскільки вироблення антитіл імунною системою і поява їх діагностичного титру починається в цей термін. На ранньому етапі захворювання відбувається сероконверсія(відсутність антитіл в гострий період захворювання).
вірусні гепатити
Перед здачею крові на вірусні гепатити за 2 дні до дослідження бажано виключити з раціону цитрусові, помаранчеві фрукти і овочі.
коагулогичні дослідження
Перед здачею крові на коагулогичні дослідження необхідно інформувати лікаря про прийом протизгортаючих ліків.

Як підготуватись до спермограмми

Чоловік, що знає правила здачі спермограмми зможе правильно зібрати матеріал і заздалегідь підготується до процедури, яка має свої особливості і правила :
Відсутність статевого акту упродовж 2 - 7 днів; ( оптимально 2 - 3 дні)
Виключити прийом алкогольних напоїв до 7-ми днів;
За наявності в анамнезі чоловіка урологічних захворювань або запальних процесів сечостатевої системи, спермограмму треба проводити через 2 тижні після пройденого курсу лікування;
Інтоксикація організму алкоголем або хімічними речовинами-спермограмма проводиться після стриманості в строк 2 - 3 місяці;
Процедура повинна проводитися за відсутності простудних захворювань;
Утримуватися від відвідування лазні, сауни;
Напередодні обстеження уникати фізичних і психологічних навантажень;
Після збору матеріалу слід уникати його переохолодження або попадання сонячних променів, тому для якіснішої процедури варто проводити в лабораторії;
Особливо важливим вважається, щоб уся викинута при еякуляції сперма потрапила в лабораторний посуд. Втрата невеликої порції(особливо першою) може значно понизити результат дослідження;
Эякулят неповинен збиратися шляхом перерванного статевого акту;
Збір эякулята(сперми) повинен проводитися в окремій ізольованій кімнаті, в умовах лабораторії. Якщо пацієнти вважають за краще проводити збір біоматеріалу в домашніх умовах, тоді зібраний матеріал має бути доставлений в лабораторію, не пізніше чим 15 хвилин після і при температурі тіла;
Маніпуляція по збору эякулята повинна виконуватися після гігієнічних процедур;
Первинне лабораторне обстеження на оцінку сперми, рекомендується провести в два етапи з інтервалом від 7 - мі днів до 3-х тижнів. При значній різниці результатів розшифровки, лікар може призначити додаткові аналізи;
Важливим вважається об'єм сперми, цей показник дозволить охарактеризувати кількість активних сперматозоїдів. Якщо об'єм сперми складає менше 2 - 3 миллилитров, це може, розглядається лікарем як причина безпліддя. Тому біоматеріал треба здавати в лабораторію в повному об'ємі. При втраті частини эякулята, зібраного для аналізу, слід повідомити лікаря.
Матеріал для дослідження в лабораторії збирається шляхом мастурбації або із застосуванням виброэякулятора. Слід зазначити, що  матеріал з презерватива не є якісним, оскільки негативно впливає на життєздатність сперматозоїдів. Недотримання правил підготовки до здачі біоматеріалу приведе до недостовірних і неякісних результатів.
ПІДГОТОВКА ПАЦІЄНТІВ ДО ПРОЦЕДУРИ ЗДАЧІ СЕЧІ
Збір сечі для загального аналізу
Перед збором сечі обов'язкові гігієнічні процедури - підмивання з милом, щоб в сечу не потрапили бактерії сальних і потових залоз. Жінкам- підмитися спереду назад проточною водою, чоловікам обмити область крайньої плоті.Збирають строго ранішню порцію сечі, виділену відразу ж після сну(після 1-2 секунд від початку сечовипускання). Інтервал між збором сечі і доставкою матеріалу в лабораторію має бути якомога менше. Не змінена сеча може зберігатися в прохолодному місці 1,5-2 години.
Проба по Нечипоренко
Перед збором сечі обов'язковий туалет зовнішніх статевих органів. Збирають середню порцію сечі. Сеча збирається в стерильний аптечний посуд. 
 
Недотримання даних правил може привести до зміни результатів аналізу.