Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Тести на вагітність: від Стародавнього Єгипту до наших днів

 Тести на вагітність проводилися століттями з широким спектром підходів — від стародавніх єгиптян, до якого-небудь Evitest, який є в будь-якій аптеці.
1. Пшенично-ячмінний тест
Це один з перших тестів на вагітність в історії: їм користувалися жінки Стародавнього Єгипту ще в 1350 році до н. е. Потрібно було мочитися на насіння пшениці і ячменю протягом декількох днів і дивитися, що з них раніше проросте. Якщо проростала пшениця, то чекали дівчинку, а якщо ячмінь — хлопчик. Якщо ж не проростало нічого, жінка не вважалась вагітною.
Найцікавіше в цьому тесті-те, що він дійсно працював. У 1963-му році вчені експериментували з пшенично-ячмінним тестом і виявили, що у 70% випадків сеча вагітних жінок може змусити прорости насіння, в той час як сеча невагітних жінок і чоловіків не давала такого результату, на точність визначення статі таким способом розраховувати не доводилося.
2. Пивний тест
Ще один спосіб практикувався в Стародавньому Єгипті. На підлозі розливали  пивне сусло, а нещасна жінка, якій треба було дізнатися про своє становище, повинна була сидіти в цій калюжі. Запах у приміщенні, напевно, стояв неймовірний, і не дивно, що тестовану нудило. За кількістю блювоти і визначали вагітність: якщо багато, значить, точно вагітна. Цей непрактичний і дивний спосіб, як легко здогадатися, заснований на відразі вагітних до сильних запахів і схильності до блювання на ранніх термінах.
3. Тест з клямкою
У 15-му столітті жінка при визначенні вагітності мочилася в таз, а потім поміщала туди клямку або ключ (вважалося, що клямка надійніше) і становила години на три-чотири. Потім сечу виливали і обережно витягали клямку: якщо на дні тазу залишався її відбиток, це означало вагітність.
4. Пророки від сечі
У 16-му столітті деякі «експерти» в Європі запевняли, що можуть визначити, чи дійсно жінка носить дитину, за кольором, запахом і  щільності сечі. Деякі з них змішували сечу з вином і дивилися на результат. Як не дивно, цей спосіб не такий вже і дурний, так як алкоголь може вступати в реакцію з білками, присутніми у сечі вагітної жінки. Звичайно, ці «пророки» не обмежували своє ворожіння по сечі вагітних жінок, вони ще й «точно визначали»,чи хвора людина чим-небудь.
5. По очах
Гильмо, автор впливового трактату з офтальмології, стверджував, що на другому місяці «вагітна жінка отримує глибоко посаджені очі з опущеними повіками і опухлими маленькими венами в кутах очей». Хоча з тих пір це спростували, Гильмо вгадав одне: зір може змінюватися під час вагітності. З цієї причини жінок утримують від покупки нових окулярів або контактних лінз під час вагітності. 
6. Знак Чедвіка
На самому початку вагітності, на термін приблизно від шести до восьми тижнів, шийка матки, статеві губи, піхва можуть придбати темний синюватий або пурпурово-червоний відтінок із-за збільшення припливу крові до цієї області. Цей явна ознака вагітності, що проявляється раніше, ніж інші традиційні ознаки начебто пристрасть до солоної їжі та інших ненадійних особливостей, був вперше помічений в 1836-му році французьким лікарем. Особливість одержала назву «знак Чедвіка» на честь першовідкривача — доктора акушерства Джеймса Реда Чедвіка. Але враховуючи, що характерний відтінок статевих органів з'являвся ненадовго, а крім того, лікарі 19-го століття часто були дуже манірні для подібних занять, малоймовірно, що знак Чедвіка часто використовувався в якості індикатора вагітності.
7. Кролячий тест
На початку 20-го століття, незважаючи на розвиток медицини, тест на вагітність робили з допомогою кроликів, мишей і щурів. Його розробили в 1920-му році двоє німецьких вчених, Бернард Цондек і Зельмар Ашхайм. Вони відкрили наявність у сечі вагітних жінок гормону під назвою хоріонічний гонадотропін (ХГЧ), выробляющегося при вагітності що вказує на наявність заплідненого яйця. Сечу жінки вводили статевонезрілій кролиці, та через кілька днів перевіряли зміни в яєчниках кролиці, що відбувалися у разі присутності ХГЛ. Щоб дізнатися результат, кролиць вбивали і робили розтин.
8. Жаб'ячий тест
Цей тест працює за тим же принципом, що і кролячий, але все ж трохи гуманніше — принаймні, тварина залишалося в живих. В кінці 1940-х років вчені з'ясували, що якщо сечу вагітної жінки ввести в живу  жабу, то тварина почне метати ікру протягом 24-х годин.
Перший же  тест що визначає вагітність для домашнього використання з'явився в 1971 році, він складався з води, червоних частинок крові овець і піпетки, за допомогою якої додавали препарат в сечу. Результату потрібно було чекати близько двох годин.У 1988 р. з'явилися перші швидкі тести, так звані тест-смужки. Діяли вони наступним чином — в спеціальну ємність збиралася ранкова сеча і в неї на певний час опускалася паперова смужка, просочена реактивом. Значним недоліком тестів першого покоління виявилася низька достовірність і занадто тривале очікування результату (не менше 5-15 хвилин), за використання паперу.
Наступними в історії були планшетні тести, які були набагато точніше, ніж тест-смужки. Зовні вони були схожі на набір «Юного хіміка». Сеча, набрана в піпетку, наносилася на спеціальний планшет, просочений певним складом. Якщо все зроблено правильно, результат з'являвся вже через 3-5 хвилин.
У 1996 р. в тест-смужках папір замінили на латекс, що дозволило скоротити час очікування до однієї хвилини. Підвищилася і точність результату.
Сучасні струменеві тест-системи останнього покоління дуже гігієнічні, естетичні і дають достовірний результат, по точності порівнянний з лабораторним аналізом крові. Вони зручні і прості у використанні: достатньо всього лише 5 секунд  щоб отримати результат. Визначити вагітність такий тест допоможе майже миттєво.