НапрямкиСтаттіЦікаві новиниВсі цікаві новини |
МЕНЮ ПРОТИ ВІРУСІВ
Напевно, у світі немає жодної людини, яка хоча б раз не страждав від застуди. Мільйони людей стають жертвами щорічних епідемій ГРВІ. У кожного з нас є свої улюблені способи боротьби з подібними захворюваннями, проте мало хто знає, що починати лікування треба... з дієти. Це безглузде, на перший погляд, твердження засноване на вікових знаннях.
Їжа на варті здоров'я
їжа може стимулювати імунну систему і підвищувати захисні функції організму. Цей її властивістю користувалися лікарі в стародавні часи. Наприклад, придворний лікар Людовика XV змушував хворого повелителя з'їдати п'ять сирих яєць в день. Знахарі у Фландрії радили застудженим селянам пити пивну юшку. Ну а найсмачніше лікування придумали, звичайно ж, французи: витончені аристократи запивали теплий перепелиний бульйон підігрітим червоним вином.
Рекомендації сучасних лікарів залишають набагато більше простору для польоту фантазії. Кожен може приготувати собі страву до смаку, треба лише дотримуватися загальних правил: харчуватися дробно, маленькими порціями, причому перевагу потрібно віддавати добре подрібненим продуктам. Овочеві пюре, слизисті каші, супи і киселі вважаються ідеальною їжею для організму, який окупований вірусами. А ось гостре, солоне і смажене треба виключити з раціону. Всі ці продукти ще більше дратують запалену слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і підсилюють її набряк.
Крім того, слід звертати увагу на поживну цінність продуктів. В першу чергу вони повинні бути багаті вітамінами і мікроелементами. Так як застуда є найбільш часта в осінньо-зимовий період, питання вітамінного голодування особливо гостро звучить саме в цей час, коли свіжі вершки і корінці стають справжньою рідкістю.
Небажані фрукти
Як відомо, живих вітамінів більше у свіжих овочах і фруктах. Але, на жаль, не кожен плід можна сміливо включити в раціон застудженоі людини. Наприклад, всі цитрусові, вважаються справжнім джерелом вітаміну С, але вони подразнюють слизові оболонки. Апельсинами, лимонами і грейпфрутами хворому не варто зловживати. Їх краще замінити на ківі: один такий плід містить добову дозу вітаміну С, майже всі елементи таблиці Менделєєва і величезну кількість пектинових речовин.
З обережністю треба ставитися до бананів: їх м'якоть майже цілком складається з складних вуглеводів, що погано піддаються переварюванню. Організм, який бореться з хворобою, небажано перевантажувати кишкової роботою, це віднімає масу часу і енергії. Ні в якому разі не можна вживати виноград. Справа в тому, що в його соковитих ягодах багато глюкози, яка осідає на стінках носоглотки, обволікаючи її слизову. А бактерії дуже люблять солодке середовище і швидко розмножуються в таких благодатних умовах.
Застиглий хлорофіл
Відомо, що картопля, капуста, морква, буряк, яблука та інші плоди з часом втрачають частину корисних речовин. На допомогу ослабленому імунітету приходять заморожені овочі і фрукти, у яких майже повністю зберігається смак, колір, а головне, поживні властивості свіжих продуктів. Заморожені рослини постачають в наш організм достатню кількістю вітамінів. Проте їх вибір повинен підкорятися певним правилам.
Ніколи не купуйте продукт, що піддався вторинному заморожуванню: в цьому випадку клітинна структура плода порушується і з нього «випливає» велика частина корисних речовин, вітамінів і мінералів. Фахівці радять дуже ретельно вибирати заморожені овочі і фрукти. Представники санітарно-епідеміологічних служб стверджують, що умови зберігання і транспортування готової продукції залишають ймовірність непередбаченого відтаювання.
Перед купівлею на дотик перевірте, немає чи в упаковці снігу або льоду, які утворюються при повторному заморожуванні. Крім того, треба звернути увагу на рельєф укладених в поліетилен продуктів. В нормі вміст упаковки складається з окремих шматочків. Якщо вони склеїлися в єдиний ком, то це свідчить про порушення правил реалізації товару.
Не можна забувати і про кулінарні особливості заморожених овочів, які готуються в півтора-два рази швидше, ніж свіжі. Збільшення часу кипіння призводить до того, що вітаміни так і не доходять до споживача: вони руйнуються або вимиваються гарячою водою. Досвідчені кулінари радять варити дрібні шматочки близько п'яти хвилин, а великі — не довше десяти. Цей режим дозволить зберегти всі поживні речовини, які були збережені з таким трудом.
Більше рідини
Застудженій людині потрібно випивати якомога більше рідини, яка зволожує слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, а також змиває з неї залишки зруйнованих клітин і ті токсичні речовини, які виділяють мікроорганізми. Лікарі рекомендують пропускати через себе не менше 2-2,5 літра на добу.
Величезне значення має і температура рідини. Якщо симптомами хвороби є тільки лихоманка і нежить, то потрібно віддати перевагу гарячому питтю. Якщо ж застуда ускладнюється першінням та білью у горлі, то запалену слизову носоглотки не варто травмувати високою температурою.
Багато хто з нас сильно помиляється, вважаючи, що біль можна заглушити окропом. Це не так: розпечена рідина діє на горло як наждак, видаляючи поверхневі шари запаленої слизової. Після подібної теплової процедури людина відчуває лише тимчасове полегшення. А через деякий час біль починає мучити з подвоєною силою. Так що краще тепле питво, яке можна сьорбнути з чашки без попереднього обдування.
При появі болю в горлі треба звернути увагу на кислотність випитих напоїв. Вони повинні бути лужними або рН-нейтральними. Це проста вода, чай, какао, відвари лікарських рослин або ягідні нектари. А ось сильнокисле середовище сприяє розмноженню мікроорганізмів, тому журавлинний морс, соки з цитрусових і ананаса пити не рекомендується: вони створюють сприятливі умови для життєдіяльності шкідливих бактерій. Крім того, на час хвороби треба відмовитися від газованих лимонадів.
Фіточай
Не секрет, що лікарські трави можуть творити дива. Їх цілюща сила визнана офіційною медициною всіх країн, і тому знайдеться чимало підтверджень. Наприклад, в вещмешке кожного китайського моряка є кілька пакетиків спеціального вітамінного чаю на випадок застуди. В деяких аптеках Швеції відвідувачі можуть придбати на розлив гарячі трав'яні відвари і настої, приготовлені за старовинними рецептами. Треба сказати, що в нашій країні існують свої рецепти протизастудних чаїв, які мають імунокорегуючою дією і допомагають швидко впоратися з ГРЗ. Наприклад, склянку настою листя чорної смородини лікарі рекомендують випивати до їжі за три прийоми на день. У приготуванні цього напою є одна хитрість: висушену масу сухого листя треба заварювати тільки в білому фарфоровому чайнику. В іншому випадку рослина втратить частину своїх цілющих властивостей.
Прекрасним засобом від застуди вважається конюшина. Його настій володіє крім протизапальної, знеболюючої ще і потогінною дією. Не дуже приємний присмак напою можна пом'якшити медом, який до того ж посилить лікувальний ефект.
Зараз в наших аптеках продається велика кількість вже готових протизастудних чаїв. Зазвичай в них входять шавлія, ехінацея, молоде листя малини, солодка, мати-й-мачуха і материнка. Всі ці трави є прекрасними імуномодуляторами, безпечними і дуже ефективними. Вони укладені в водопроникну упаковку, яка полегшує процес заварювання: треба тільки залити окропом пакетик — і ліки готові!
Антибіотики з городу
У колишні часи лікували застуду різноманітними підручними засобами. Народна медицина донесла до нас багато рецептів, які й донині не втратили своєї актуальності. Наприклад, журнал «Вісник медицини» 1906 року видання радив своїм читачам боротися з простудної напастю з допомогою цибульного соку. Автори стверджували, що кілька ложок цієї гіркої рідини істотно полегшують перебіг хвороби.
Через десятиліття вчені змогли пояснити цілюща дія ріпчастої цибулі: в ньому багато фітонцидів, які володіють антибактеріальними властивостями. Ці природні антибіотики чудово зарекомендували себе. Тому сьогодні лікарі, не боячись уславитися шарлатанами, призначають випробуваний часом засіб: випивати при застуді одну чайну ложку цибулевого соку три-чотири рази на день. Найкраще розводити це ліки в меді: так воно не буде подразнювати слизові.
Вираженою антисептичною дією володіє і часник, сильний смак і їдкий запах якого обумовлені величезною кількістю фітонцидів. Так що присмачувати їжу невеликою кількістю розтертого часничку дуже навіть корисно. |