Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Помилка допомогла Луї Пастеру відкрити метод вакцинації. Цікаві факти!

 Французький вчений Луї Пастер зробив прорив у медицині та імунології, зокрема. Він першим довів, що хвороби, які тепер називають інфекційними, можуть виникати тільки в результаті проникнення в організм із зовнішнього середовища мікробів.

Лабораторія Пастера в ті часи нагадувала цыплячью ферму – вчений виявив збудника курячої холери і намагався знайти спосіб протидії цієї хвороби. Професору допомогла випадковість. Культура з холерними мікробами була забута в термостаті. Після того як висушений вірус був введений курчатам, вони, на подив вченого, не померли, а перенесли лише легку форму захворювання. А коли вчений заразив їх знову свіжої культурою, у курей не з'явилося жодного симптому холери. Пастер зрозумів, що введення ослаблених мікробів в організм може запобігти зараженню надалі. Так народилася вакцинація. Пастер назвав своє відкриття в пам'ять про вченого Едварда Дженнере, який для попередження віспи вводив пацієнтам кров корів, заражених безпечною для людини формою цієї хвороби (слово «вакцина» походить від латинського vacca – «корова»).

Після вдалого експерименту з курми Пастер розробив вакцину від сибірської виразки та сказу.

Сказ

У 1885 році Луї Пастером була розроблена вакцина від сказу – захворювання, яке в 100% випадків закінчується смертю хворого. Існує легенда, що в дитинстві майбутній учений побачив людину, покусаного скаженим вовком. Маленького хлопчика дуже вразила страшна картина припікання місця укусу розпеченим залізом. Побачене так вразило Пастера, що він із завзяттям приступив до створення вакцини проти цього захворювання. На відміну від більшості мікроорганізмів, з якими доводилося мати справу вченому до цього, вірус сказу не міг існувати сам по собі – збудник жив лише в клітинах мозку. Як отримати ослаблену форму вірусу – це питання хвилювало вченого. Пастер дні і ночі проводив у лабораторії, заражаючи кроликів сказом і препаруючи потім їх мозок. Він особисто збирав слину хворих тварин прямо з пащі. Але коли Пастер все-таки створив вакцину, він довго не наважувався перевірити ефективність на людях. Зрештою, він вирішив перевірити дію щеплення на собі. Але допоміг випадок: до нього привезли хлопчика, покусаного скаженою собакою. У будь-якому випадку дитина б померла, тому Пастер ввів протиправцеву сироватку дитині. Після 14 уколов хлопчик одужав.

Пастер помер у 1895 році у віці 72 років. За свої заслуги він отримав близько 200 орденів. У Пастера були нагороди майже всіх країн світу.