Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

8 головних правил прийому ліків Про це повинен знати кожен

 З віком збільшується не тільки кількість недуг, які нас оточують, але і список ліків, які допомагають протистояти цим недугам

Правило 1. Інструкції до ліків: до прочитання обов'язково!

Який стаж прийому ліків у вас не був, витратьте 5 хвилин на те, щоб в черговий раз ознайомитися з інструкцією.

Правило 2. Прийом ліків – суворо по годинах

Ліки бажано приймати в певні години, щоб підтримувати на необхідному рівні концентрацію.

Знайшовши на своєму рецепті запис «приймати 2 р. в день», знайте, що під вдень лікар мав на увазі не світловий день, а добу. Отже, даний препарат слід приймати з інтервалом у 12 годин. Наприклад, в 10:00 і 22:00, або 8:00 і 20:00, або 9:30 і 21:30 (зазвичай час першого прийому препарату не має великого значення)

Правило 3. Без самодіяльності

Якщо лікар призначив вам прийом ліків протягом 3 тижнів, пийте їх 21 день, ні вдень менше, ні днем більше.

Звичайно, дотримуватися схеми лікування, особливо якщо вона тривала, складно: поспіхом пропустиш прийом, то, навпаки, вип'єш один і той же препарат два рази. Однак на терезах ваше здоров'я і хороше самопочуття, тому варто приділити особливу увагу прийому ліків.

Є кілька способів тримати прийом ліків під контролем. Так, можна купити в аптеці таблетницу, в яку зручно буде брати з собою на роботу денну дозу таблеток. Можна робити позначки на календарі або ставити нагадування на мобільному телефоні. Вибирайте той спосіб, який найбільш зручний вам.

Правило 4. Дотримуйтесь умови зберігання і строки придатності ліків

Отруєння простроченими ліками – не така вже й рідкість. Не варто економити на своєму здоров'ї, вважаючи, що таблетки, які були куплені і зняли гострий напад 3 роки тому, як і раніше зберегли свої цілющі властивості. У кращому разі їх прийом не принесе ніякого ефекту, в гіршому – нашкодить організму.

Правило 5. Сказано «ковтай»

Неспроста роблять одні лікарські препарати у вигляді таблеток, інші –капсул, треті – льодяників. А є ще порошки, гранули, драже, мазі, свічки, розчини... Форма випуску ліків обумовлена в першу чергу їх складом і особливостями поведінки при попаданні в організм людини.

Щоб дія лікарського препарату було швидкою та ефективною, дотримуйтесь правил прийому. Так, капсули слід проковтувати цілком, а не розламувати, смоктати льодяники, а не ковтати.

Правило 6. Ліки потрібно запивати водою, а не чим попало

Всі лікарські засоби, за рідкісним винятком, можна запивати тільки чистою водою. І ніякою кавою, чаэм, соком, молоком і тим більше алкоголю.

Так, вирішивши запити таблетку склянкою грейпфрутового соку, ви ризикуєте підвищити концентрацію ліків в крові в 3 (!) рази. Молоко, навпаки, знижує концентрацію препаратів при попаданні в організм; чай не дозволяє нормально всмоктуватися в кров залізовмістковим препаратам, а суміш ліків і алкоголю – справжня отрута.

Правило 7. Думайте, що їсте

При прийомі ліків проявляйте обережність у виборі продуктів харчування: достовірно відомо, деякі з них можуть змінювати дію медичних препаратів.

Так, продукти, збагачені клітковиною (зернові, хліб, вівсяні пластівці), уповільнюють всмоктування антидепресантів, а містять багато вуглеводів (солодощі, макарони) – деяких антибіотиків. Вживання у великих кількостях молочних продуктів нейтралізує позитивний ефект ліків для верхніх дихальних шляхів. Гострі страви, маринади, соління «конфліктують» з знеболюючими.

Не всі препарати сумісні з травами. Останні можуть посилювати або нейтралізувати дію ліків. Тому, вирішивши урізноманітнити лікування засобами народної медицини, обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем

Правило 8. До, під час або після їжі – це важливо

Ефективність ліків багато в чому буде залежати від того, коли ви його прийняли: до, під час або після їжі. Таблетка, яку за рекомендаціями медиків варто було б взяти до їжі, але з-за забудькуватості або неуважність випита вами після обіду, буде мати мінімальний лікувальний ефект. Пояснити це просто: їжа має безпосередній вплив на швидкість проходження лікарських засобів по травному тракту, їх потрапляння в кров.