Звідки береться тиреотоксикоз? ДІАГНОЗ ЗА ПОРТРЕТОМ...
Є у нас, жінок, одне слабке місце — щитовидна залоза . Порушення в її роботі виникають і у чоловіків, але набагато рідше. У нас якось не прийнято пов'язувати зміни в характері, підвищену істеричність і дратівливість з хворобами щитовидної залози . Частіше «добрі самаритяни радять лікувати голову. А жінка тим часом ковтає валеріанку, звинувачує за невдале життя чоловіка, доводить до кризи відносини з дітьми, замість того щоб піти і перевірити, в нормі чи щитовидна залоза. Саме її надмірна активність ( гіпертиреоз або тиреотоксикоз ) псує кар'єру, руйнує шлюб і робить психологічнэ пекло, вибратися з якого без допомоги ендокринолога неможливо.
Головні ознаки розладу — так звана тиреотоксична тріада:
• збільшення щитовидної залози (зоб)
• витрішкуватість ( екзофтальм )
• прискорене серцебиття ( тахікардія )
Вперше їх назвав німецький окуліст Карл Базедов. Тиреотоксикоз називають ще базедовою хворобою, а також токсичним зобом.
Три симптоми далеко не завжди зустрічаються одночасно, але навіть один з них — вже серйозний привід зайнятися собою.
• Вас наче підмінили: ви стали незлагідні, конфліктні, безкомпромісні, агресивні, образливі, плаксиві
• Останнім часом змарніли і схудли, незважаючи на підвищений апетит
• Весь час метушіться, вам важко всидіти на місці
• Розмовляєте швидко і дуже емоційно, перескакуєте з думки на думку, перебиваєте співрозмовника
• У вас бліде обличчя і неприродно блискучі очі
• У нижній частині шиї з'явилася припухлість
• Періодично виступає піт, хоч у кімнаті не жарко
• Дихайте часто і нерівномірно
• Час від часу відчуваєте легке запаморочення , брак повітря і поштовхи в грудях
ПУЛЬС
• Сядьте в крісло, закрийте очі і 10 хвилин думайте про щось приємне
• Обхопіть ліву кисть правої рукою
• Намацайте променеву артерію на тильній стороні зовнішнього краю зап'ястя подушечками вказівного, середнього та безіменного пальців
• Порахуйте удари за хвилину
• Повторіть вимірювання ще 2 рази і знайдіть середню арифметичну величину.
Це і є ваш пульс у спокої:
60-80 уд/хв, пульс в межах норми
81-100 уд/хв — легка форма тиреотоксикозу
Як правило, на цій стадії людина стає легше на 6-8 кг (10-15% маси тіла), але відчуває себе стерпно, зберігає працездатність і може вилікуватися в домашніх умовах під контролем лікаря.
101-120 уд/хв — тиреотоксикоз середньої важкості
Втрата ваги — 20 кг і більше. Посилюються нервова збудливість, пітливість , тремтіння кистей рук , з'являється сильна слабкість ,порушуэться роботакишковника. Такому хворому належить тривале лікування в стаціонарі.
121-140 уд/хв — важка форма тиреотоксикозу
Людина перетворюється на бесплотную тінь з виряченими очима, гойдається від слабкості. Серце втомлюється перекачувати кров у шаленому ритмі —розвивається серцева недостатнысть ,напряги на ногах. Потрібна термінова госпіталізація!
Звідки береться тиреотоксикоз? Ще 150 років тому причину назвав лікар і вчений Сергій Петрович Боткін. На його думку, вся справа в нервово-психічних розладах і емоційних зривах, що порушують функцию щитовидной залози . З тих пір лікарі ведуть класичну суперечку: нервовий, тому що хворий, або хворий, тому що нервовий?
Ендокринологи переконані: обидві теорії мають право на існування. Чим сильніше і частіше людина хвилюється, тим більше напружується щитовидна залоза.
Так, тиреотоксикоз — професійна хвороба артистів і співаків: їх робота зобов'язує завжди бути «на взводі». А за статистикою у 8 з 10 пацієнтів причина тиреотоксикозу — психічна травма, яка наклалася на несприятливу спадковість. Хвороба часто простежується в ряді поколінь (переважно по жіночій лінії) або відразу у декількох членів сім'ї. Провокуючі фактори — ангіна, та інші інфекціи , черепно-мозкова травма, загальне перегрівання організму. Є й суто жіночі фактори ризику: вагітність , пологи , годування грудьми , клімакс .
3 теста на тиреотоксикоз
Покажіть своєму відображенню язик, витягніть руки і розчепірте пальці. Дрібне тремтіння кінчиків пальців і язика — ознака захворювання .
Спробуйте встати на стілець. При тиреотоксикозі зробити це не вдасться із-за слабкості чотириглавих м'язів стегон.
Порахуйте пульс. Більше 90 уд/хв? Зробіть глибокий вдих і повторіть вимірювання. Пульс сповільнился (менше 90 уд/хв)? Швидше за все мова йде про вегетосудинну дистонію (потрібна консультація невропатолога ). Якщо ж і після глибокого вдиху серце б'ється зі швидкістю 90 уд/хв і більше, у вас можливий тиреотоксикоз.
Не доводьте своє здоров'я до критичної ситуації. Все, що вам потрібно — берегти свої нерви і нерви близьких, а також регулярно проводити медичне обстеження, щоб максимально захистити «слабкі місця» вашого організму.
Ви можете в будь-який зручний для Вас час записатися на прийом до ендокринолога в Чернівцях і отримати докладну консультацію фахівця по виниклих питаннях в медичному центрі «Мавекс-Медицина» за номерами:
(0372) 52-08-02, 58 44 86
(095) 047-15-16 , (096) 017-19-16
Бажаємо вам здоров'я! |