НапрямкиСтаттіЦікаві новиниВсі цікаві новини |
ЯК ЗАЧАТИ ГЕНІЯ
ГЕТЕ стверджував, що геній - це 1% таланту і 99% поту". Сучасні дослідження показують, що геніальність максимум на 20-30% залежить від виховання і особистих праць. 80% - це вроджене! Іншими словами, народити генія важко, виховати неможливо.
Від осинки не чекай апельсинки
ІСНУЄ зв'язок між інтелектом дитини і його батьками. Високоінтелектуальний батько справить на світ високоінтелектуальну дитину. Але якщо інтелект предків надто перевищує середню норму в суспільстві, то дитина буде хоч і розумна, але все-таки не така, як тато з мамою, тому що природа прагне до рівноваги. По ідеї, вплив батьків має бути рівним: 50% - від матері, 50% - від батька. Однак ще Ніцше говорив: "Найбільше у великих - від матері. Батько завжди тільки випадковість".
А як же тоді всім відомий постулат, що генії народжуються від старих батьків і дуже юних матерів? Можемо навести цілий список дітей, народжених у парах, де батько як мінімум на чверть століття був старше матері: Мікеланджело, Петро I, Катерина II, Гете, Паганіні, Лєсков...
Це дуже поширена помилка -ці генії жили в XVII-XIX століттях і раніше. Тоді чоловіки одружувалися, тільки домігшись грошей і чинів, - не раніше 30 років, а дівчат, навпаки, намагалися видати заміж якомога раніше. Тому в ті часи всі діти народжувалися у літніх батьків і юних матерів. Деякі з них були геніями.
Німецькими вченими виведена ще одна цікава формула: вік матері повинен дорівнювати половині віку батька плюс 7 років. Очевидно, чим старше і мудріше батьки, тим вагомішим стає фактор виховання, тим більше шанс, що таланти дитини будуть помічені і зуміють розвинутися. Так що дотримуйтесь заповітам Достоєвського: "Спочатку - університет. Потім народжуй дітей".
Можливо віковий фактор відіграє важливу роль у виробництві геніїв. Адже протягом життя людина (і чоловік, і жінка) накопичує мутації. Чим більше число мутацій, тим вище ризик народження дитини з відхиленнями від норми. Геніальність - це теж відхилення.
На дітях великих природа відпочиває
СПРАВДІ, Ньютон і Кант страждали шизофренією, Цезар і Наполеон - епілепсією, Пушкін і Гете були схильні до маніакально-депресивним станів... Існує навіть теорія, що геніальність - це наявність рецесивного (дрімаючого, запасного) гена шизофренії. Ця теорія багатьма вченими не сприймається всерйоз, але тільки вона більш або менш правдоподібно пояснює, чому на дітях великих природа відпочиває. Так що, прагнучи стати батьком генія, подумайте: а чи хочете ви бути дідом шизофреніка?
Любов не картопля
У ТОМУ сенсі, що користі від неї ніякої. Правда, німецький філософ Шопенгауер стверджував, що любов - це двигун прогресу, інструмент Світового Духу. Вона (любов) нібито підштовхує один до одного людей, здатних справити на світ надлюдини або щонайменше генія. Відповідно, чим більша ймовірність правильного, "надлюдського" з'єднання хромосом, тим сильніше пристрасть між майбутніми батьками. Дуже логічна теорія.
Але в реальності все відбувається майже навпаки. Російський філософ Володимир Соловйов, проаналізувавши історичні та літературні любовні сюжети, прийшов до висновку, що особливо сильна любов і шалена пристрасть не тільки не дають геніальне потомство, а взагалі часто залишаються або безплідними, або нероздільними.
Німецькі та австрійські бюргери взагалі вважали поганим тоном одружитися по любові. Шлюб з розрахунку - один зі стовпів протестантської етики. Народили і Моцарта, і Гейне, Гете і Ніцше, і навіть Маркса з Енгельсом... А Ромео і Джульєтти зазвичай вмирають, так і не встигнувши кого-небудь народити.
Краще менше, та краще
ДОСЛІДЖЕННЯ американських психологів показали залежність інтелектуального розвитку дитини від структури сім'ї.
Існує таке поняття, як "середній інтелект сім'ї". Він прямо так і вираховується - по середньому арифметичному. Візьмемо нормальний середній шлюб: чоловік не генерал, дружина не дура, коефіцієнт інтелекту і у того і в іншого, припустимо, 100. А інтелект їх 3-річної дитини, припустимо, 10. Тоді середній інтелект сім'ї - (100+100+10): 3=70. А тепер уявіть, що в сім'ї народжується ще одна дитина, про інтелект якого поки немає сенсу говорити. Виходить (100+100+10+0):4 = 52,2. Тобто общесемейный рівень інтелекту знизився.
Врахуйте, чим більше дітей в родині, тим менше у них шансів розвинути свої задатки до рівня геніальності. Генії - як правило, єдині або молодші.
Не родися красивим, а родися... хлопчиком
СЕРЕД хлопчиків генії зустрічаються набагато частіше, ніж серед дівчаток. Справа в тому, що чоловіки ширше розкидані по шкалі інтелекту: серед "просто розумних" переважають жінки, натомість серед "дуже розумних" і "дуже дурних" - чоловіки. Хоча, звичайно, вплив середовища теж не можна виключати.
Ще один суттєвий момент: жіночий інтелект найкраще розвивається у вербальному напрямку, чоловічий - по лінії просторового мислення. Так що з дівчинки з більшою часткою ймовірності вийде видатний поет, письменник, політик, ніж художник, архітектор, математик, полководець - це, безумовно, чоловіча стезя.
Лев Гумільов пов'язував геніальність (пасіонарність) зі спалахами в космосі. Зрозуміло, відстежити цю спалах і узгодити з нею зачаття - справа практично безнадійна. Якщо вийде - то лише випадково.
Буває, що за короткий відрізок часу на обмеженій території народжується надзвичайно велика в порівнянні з іншими часами і іншими країнами кількість геніїв". Наприклад, в Італії в XV-XVI ст. - Боттічеллі, Донателло, Медічі, Боккаччо, Леонардо, Мікеланджело та ін, в Росії у XVIII-ХІХ ст. - Ломоносов, Потьомкін, Суворов, Кутузов, Дашкова, Пушкін, Лермонтов і т. д.
Іноді талант проявляється не зовсім вчасно. Ось, наприклад, ще за життя Леонардо да Вінчі всі визнавали великого художника. І лише в ХХ столітті з'ясувалося, що він був до того ж геніальним фізиком і винайшов вертоліт.
Зазвичай генії - це люди крихкі і витончені, з гострим носом і характерним кутастим профілем. Згадайте: такими "кониками" були Пушкін, Моцарт, Суворов, Савонарола, Ейнштейн... Від природи вони замкнуті, вразливі і володіють дуже розвиненим образним мисленням.
Зрештою зовнішність - сама очевидна ознака, на яку ми можемо звернути увагу, підбираючи батька для майбутнього дитини.
З іншого боку, не всякий "задохлик" - геній.
А якщо добре подумати, то у всій історії людства було лише три абсолютних генія, лише три людини, обдаровані у всіх областях: в поезії, живописі, філософії, фізики, біології, хімії, медицині, астрономії, - Арістотель, Леонардо да Вінчі і Михайло Ломоносов. І всі троє володіли потужною атлетичною статурою. |