Медицинский центр Мавекс Медицина

Напрямки

Статті

Цікаві новини

Всі цікаві новини

Чоловічий і жіночий мозок: в чому різниця?

 Хто чутливішийі до болю, чоловіки здатні до багатозадачності, чому жінки більш схильні до депресії, а чоловіки не слідують порадам лікарів? Відповідає мозок

Одна з найбільших загадок мозку пов'язана з статтю. Відомо, що жінки більш схильні до деменції і депресії, а деякі неврологічні захворювання, наприклад, хвороба Паркінсона, частіше вражають чоловіків.

Чому це так? Існує досить спірна гіпотеза: стать не просто впливає на стан здоров'я мозку, але і на те, як мозок функціонує в принципі, наскільки добре він справляється з завданнями різного характеру.

У чоловіків мозок більший, але у жінок він активніше

У середньому чоловічий мозок на 8-10% більше жіночого, що не дивно, тому що голова чоловіка, як правило, більше. Є відмінності між чоловіками і жінками та у розмірах окремих зон мозку.

У 2001 році дослідники з Гарвардського університету виявили, що частини лобової частки мозку, які відповідають за прийняття рішень і вирішення проблем, пропорційно більше у жінок.У чоловіків більшу площу займає тім'яна частина кори, відповідальна за просторове сприйняття, а так само мигдалеподібне тіло, яке включає реакцію на небезпеку («врятуватися втечею або вступити в бій»). Як вважають дослідники, це означає, що чоловікові простіше зорієнтуватися у великому приміщенні, і він гостріше відчуває небезпеку.Вчені вважають, що чоловічий і жіночий мозок різняться не тільки розмірами, але і рівнями активності. «Мозок жінки, на відміну від чоловічого мозку, ніколи не відпочиває; жінка весь час контролює ситуацію», – говорить британський нейропсихолог доктор Енн Муар, автор книги «Стать мозку: реальні відмінності між чоловіком і жінкою»: «протягом історії жінки завжди несли відповідальність за дітей, які в давнину легко потрапляли в надзвичайно небезпечні ситуації, тому матері ніколи не могли дозволити собі розслабитися».

Хто чутливіший до болю?

Жінки відчувають біль сильніше, ніж чоловіки, вони більш сприйнятливі до дотику.«Механізми сприйняття болю мозком відрізняються в залежності від статевих гормонів», –Ембріон чоловічої статі з самого свого зародження «купається» в тестостерон і, який і обумовлює деякі особливості його мозку.Обробка больового сигналу відбувається в жіночому мозку інакше. Біль сильніше впливає на емоції жінки, ніж чоловіка.Це позначається і на те, як часто вони повідомляють про біль. Відомо, що деякі види хронічного болю, наприклад, синдром подразненого кишечника або фіброміалгія частіше зустрічаються у жінок. Не виключено, що більш емоційна реакція на біль може призводити до того, що жінки просто частіше повідомляють про больові синдроми, ніж чоловіки.

 «Дратівливий» мозок жінки змушує її страждати від мігрені

Добре відомо, що жінки страждають від мігрені в три рази частіше, ніж чоловіки. Стандартне пояснення цього факту – регулярні коливання рівнів гормонів в жіночому організмі.Однак можливо, що є ще один чинник: у жіночому мозку простіше спровокувати хвильову активність, яка викликає мігрені.

Чоловіки здатні до багатозадачності

Існує розхожа думка: чоловіки не вміють робити дві справи одночасно. Однак воно невірно, або, принаймні, вірно не повністю.

Достовірних свідчень на користь цієї або протилежної точки зору немає. Деякі жінки дещо краще справляються з одночасним виконанням кількох справ, в інших – чоловіки, залежно від характеру запропонованих завдань.Жінкам доводиться проявляти здатність до багатозадачності набагато частіше. Два роки тому в журналі «Американський соціологічний огляд» було опубліковано дослідження, що включало спостереження за 500 сім'ями, в яких обоє батьків проводили досить часу за виконанням декількох завдань одночасно, при цьому жінки робили це 48 годин на тиждень, а чоловіки – 39. Жінки, в основному, поєднували господарські справи з турботою про дітей.

Можливо, жінки частіше займаються декількома справами одночасно зовсім не тому, що у них є до цього природна схильність, а тому, що їм доводиться балансувати між роботою і домашніми справами?

Жінки більш схильні до депресії

Ймовірність пережити глибоку депресію в два рази вище у жінок, ніж у чоловіків. Схильність до них ще більше зростає в періоди гормональної перебудови.

Є кілька відмінностей в лімбічної області мозку (що відповідає за обробку емоцій), внаслідок яких жінка більш схильна до негативного погляду на речі і до неспокою з приводу життєвих проблем. Це позбавляє її нормального сну, що, в свою чергу, призводить до депресії.

Ці розбіжності, ймовірно, результат дії гормонів. Фізична структура жіночого мозку відрізняється від структури чоловічого почасти тому, що це запрограмовано генетично, а частково-за відмінностей у здібностях мозку чоловіка і жінки «бачити» гормони. Жіночий мозок має більше рецепторів, здатних сприймати естроген, ніж чоловічий, а крім того він має ферменти, які перетворюють тестостерон в естроген.

Розмірковуючи про здоров'я обох статей, ми повинні брати до уваги і гормони, і хромосоми. Дорослі жінки в два рази частіше страждають від депресії, ніж чоловіки, але чоловіки мають в два рази більше високий ризик розвитку шизофренії. При цьому чоловіча шизофренія протікає, як правило, важче жіночої. В цілому жінки рідше потребують госпіталізації і мають більш сприятливий прогноз.

А от чому чоловіки не слідують порадам лікарів

У минулому році вчені Мічиганського університету провели цікаве дослідження: вони проаналізували те, як чоловіки і жінки реагують на різноманітні повідомлення, що стосуються здоров'я. При демонстрації плакатів з рекламою, для чоловіків найкращим мотиватором була можливість знизити масу тіла і покращити фізичне здоров'я, для жінки – можливість зміцнити почуття задоволення життям, відчуття благополуччя.

Мозок чоловіка краще реагує на візуальну частину інформації, в тому числі і в рекламі. Жінки більш уважні до деталей і вбирають всю картинку цілком.

Жінки охочіше відгукуються на заклики стежити за здоров'ям і частіше відвідують лікаря не в останню чергу тому, що вони краще планують свою діяльність і в цілому більш старанні, ніж чоловіки.

Жінки і шоколад

У 2005 році голландські дослідники прийшли до висновку: чоловік і жінка реагують на шоколад різними частинами мозку. Зокрема, активність гіпоталамуса у жінок нижче, ніж у чоловіків, а саме він контролює почуття голоду. В результаті їм доводиться з'їдати більше, ніж чоловікам, щоб досягти насичення. Дослідники прийшли до висновку: чоловіки і жінки розрізняються в реакціях на насичення, а тому здатність мозку регулювати обсяг спожитої їжі може залежати від статі.

Дослідження свідчать про те, що потяг жінок до цукрів і жирів набагато сильніше, ніж у чоловіків, а в останніх вище потреба в м'ясі. Це пояснюється тим, що чоловікові в контексті історії завжди було потрібно більше білка для нарощування мускулатури, яка дозволяла вижити і передати нащадкам генетичну інформацію. Жінка ж відповідає за дітонародження, а тому їй необхідний жир, що дозволяє виносити дитину і виробляти гормони, зокрема, естроген. Гормони, в свою чергу, впливають на уподобання в їжі. Ось чому пристрасть до шоколаду посилюється і слабшає у жінки протягом місячного циклу.

Стрес: чоловіки сердяться, жінки базікають

Стресові ситуації активують мигдалеподібне тіло мозку, відповідальне за страх, агресію і дію. Реакція чоловіків і жінок різна: якщо перші негайно вступають в бій» або «рятуються втечею», то другі «прогинаються» і шукають порятунку в дружбі.

Ларрі Кейхіл, професор Каліфорнійського університету, що спеціалізується в області нейробіології та поведінки, виявив, що у чоловіків більш активна права частина мигдалеподібного тіла, а у жінок – ліва. Ліва частина пов'язана з зоною управління емоціями і самоконтролю.

Чоловік у стані стресу хоче пробігтися і таким чином випустити пару, або побути на самоті. У жінки ж за подібних обставин активізується система мозку, яка відповідає за прихильність, відбувається викид окситоцину, гормону любові, спокою, захисту та безпеки. Тому жінки при стресі зазвичай прагнуть до спілкування з друзями, сподіваючись на розраду і підтримку.